A CSAPAT áttekintése 1. RÉSZ – A VÉDELEM

avagy amikor úgy teszünk, mintha a számok számítanának!

Érdekes tesztre adtam a fejem. Gondoltam tegyük interaktívvá a magunkat. Itt egy mai Milan, amelyet lehet alul- vagy túlértékelni, mindenesetre bármit is teszünk, reálisan kellene. Ha abból indulunk ki, hogy minden egyes dokumentáció, amihez hozzáfértem, eleve topjátékosokat vizsgál, így talán félrevezető is lehet a számmisztika, azonban a különbség Cafú és Emerson Royal között valahol az alábbi listában felsorolt tulajdonságok között bújt meg. Részemről két izgalmas része volt az elemzésnek, egyrészt érdekes volt kicsit scout szemmel gondolkozni és talán ezek a „tulajdonságok” számotokra is tartalmaznak új infókat, másrészt a számok szintjén is kiderülhet, hogy milyen hiányosságai vannak ma kedvenc csapatunknak és mely területeken lehetünk magabiztosak. Jó szórakozást!

A kérésem az, hogy a lenti példa/matek mentén, aki teheti kummantsa be, mit is gondol a keret védelméről (1-10-ig pontozható egy értékekkel). Ha az eredmények azt mutatják majd, örömmel készítem a középpálya és a csatársor hasonló elemzését is.

Egy technikai gondolat: nyilván azon játékosokat vizsgáltam, akik eleve a kezdőben vagy a kezdő körül helyezkednek el, azaz bármennyire is izgalmas lenne megnézni Terraccianot ezen a listán, erre nem vállalkoztam, ugyanis nem ismerem/láttam őt eleget. (side note: épp ma jött a hír, hogy az udinei wishes zebrák ellen kezdeni fog, szóval még meglátjuk, bekerül-e a scope-ba. Narrátor: De nem került be.)

Figyelem a lentiek erősen szubjektív megállapításokat és nyomokban provokációt tartalmaznak!

A KAPUS

Kezdjük is sorjában. Végy egy jó kapust, mondja a „szakma” már egy évszázada, de a mondás biztosan, hiszen már az Aranycsapat krónikásai is használták ezt a kifejezést. Legyen akkor évszázados mondás!

A kapusokról az a hír járja, hogy szellemileg és fizikailag is toppon kell lenniük, hiszen kulcspozíciót töltenek be a pályán, azaz ők tudnak a legkönnyebben gólt eredményező hibát véteni. Így a kapus(oka)t a következő tulajdonságokat vizsgálva pontozom:

  1. pszichés (mentális) képességek
    • a. nyugodt, önbizalommal teli, magabiztos és képes ezt sugározni magáról a csapattársai és ellenfelei felé is;
    • b. hibát és nagy védést is gyorsan feldolgoz, rögtön a következő feladatra koncentrál.
    • c. éles szem, bátorság (ütközéseket vállalja) és higgadtság a döntéshozatalokban;
    • d. magas szintű monotonitás tűrés és koncentrációra képesség
  2. fizikai adottságok/képességek
    • a. ruganyosság, általános gyorsaság, ütemérzék,
    • b. sérülékenység (ez negatív tényezőként minél inkább az, annál alacsonyabb értéket kap),
    • c. robbanékonyság.
  3. technikai képességek
    • a. védés (labdafogás, öklözés, lábbal védés, kifutás, kapu előtti légtér uralma);
    • b. támadás (kidobás, kirúgás, lábbal való játék)
  4. taktikai képességek
    • a. társakkal való együttműködés
    • b. helyezkedés (játék követése, pontrúgások menedzselése, pontos sorfal felállítása)
    • c. kommunikáció (irányítás, szögletek, szabadrúgások előtt, sorfal tagjai felé egyértelmű utasítások)

Tekintettel arra, hogy érdemben egy kapusunkat értékelhetjük, így nyilván Maignan-re szorítkozom.

MAIGNANabcde 
pszichés kép.99988,75
fizkai adotts.958 7,33
technikai kép.99  9
taktikai kép.999 9
      8,52

Az, hogy a sérülékenység alább nem jelenik meg a többi játékosnál azért van, mert a kapusposzt bizalmi jellege miatt, kiemelten fontos a választott kapus jelenléte egy szezon során (és ezzel már vitába is lehet szállni 😊), amellett, hogy jellemzően egy csapatnak egy klasszis kapusa van, szemben a többi poszton bevethető játékosokkal.

A VÉDŐK

A szakirodalom szélső- és belső védőket vizsgál mint különböző karaktereket. Ez nyilván tovább szűkíthető és szofisztikálható. Hadd ne mondjak pontos számot, de talán a CD poszton is legalább 6-féle stílusú létezik csak a Football Manager-ben. Jelen esetben tételezzük fel továbbra is, hogy topjátékosokról beszélünk, akik a hozzájuk passzoló mindsettel vannak felküldve a pályára és innen vizsgáljuk azt, hogy mennyire értékelhetőek 10-es skálán az alapvető tulajdonságokat vizsgálva.

A szélső védők

Részemről azzal kezdem, hogy nálam elsőként Cafú és Roberto Carlos voltak, akiket láttam (nyilván Facchetti is istentelennagy zseni volt, de őt nem tudom megítélni, ráadásul az Intertben játszott, de sokaknál ő volt az első ilyen spíler) azok a „modern” szélső védők, akik igazából majdnem csatárt/támadó középpályást játszottak amellett, hogy a védekezésben is helyt álltak. Nyilván isteni Paolo és persze Tassotti is biztos hasonló nagykirályak voltak, mint az említett két brazil, de nekem sajnos már nem adatott meg Paolot ereje teljében és igazán fiatalon látni a pályán. Szóval ennyi magyarázkodás után: szögezzük le, a szélső védő poszt a XXI. századi fociban még fontosabbá vált. Olyannyira, hogy pl: Maradona mondta, hogy a Real sorozatban három BL győzelmében a legfontosabb szerepe Marcelonak volt, ha már a braziloknál tartottunk.

Mindezek után, nem elmerülve több ömlengésben és szubjektív sztorizgatásban, alább olvasható a fentihez hasonló lista, majd követi a saját matekom a szélsőink kapcsán. Az erőnléten gondolkoztam, hogy benne hagyjam-e a listában, végül kivettem és a fizikai erővel egészítettem ki. Nyilván a kettő nem ugyanaz, de az erőnlét fejlesztése nem lehet kérdés ezen a szinten, azonban az eredendő erő, amit a fizikai adottságból is eredhet, szintén tényező egy védőnél, még ha szélső is.

  1. Védekezés
    • a. helyezkedés (területvédekezés, emberfogás)
    • b. szerelés (párharcok 1v1-ben, beadások blokkolása, becsúszás, ütközés-szabályosan, fejelés)
  2. Támadás
    • a. rövid passzok pontossága (% sikeressége), részvétel a labdajáratásokban,
    • b. indítások, mélységi passzok előre
    • c. felfutások (kényszerítők), a játék olvasása (mikor kell belépni a játékba a létszámfölény vagy közvetlen gólhelyzet teremtése érdekében)
    • d. cselezés
    • e. rúgótechnika (távoli kapuralövések, keresztlabdák, beadások pontossága)
  3. Fizikai követelmények
    • a. gyorsaság, fordulékonyság, robbanékonyság
    • b. technikai képzettség
    • c. fizikai erő
  4. Pszichés követelmények
    • a. agresszivitás, elszántság
    • b. szívósság, mentálisan erős, kitartó, a hibát feldolgozza könnyedén
    • c. koncentrálóképesség
    • d. higgadtság (jó döntések oxigénhiányos helyzetekben is)
    • e. kreativitás.
THEOabcde 
védekezés109   9,5
támadás1010108109,6
fizikai köv.10108  9,33
pszichés köv.9886108,2
      9,15
VODKAFUabcde 
védekezés55   5
támadás666666
fizikai köv.856  6,33
pszichés köv.555565,2
      5,63

Köszönet a becenévért a kummantszekciónak és Balage kollégának!

CALABRIAabcde 
védekezés78  7,5
támadás666666
fizikai köv.677 6,66
pszichés köv.888857,4
      6,89
FLORENZIabcde 
védekezés76  6,5
támadás778787,4
fizikai köv.666 6
pszichés köv.687777
      6,72

A fentiek természetesen igazságtalannak is tűnhetnek, azonban azt is figyelembe kell venni, hogy adott ellenféllel szemben, más-más stílusú játékosokra lehet szükség a fenti pozíciókban.

A belső védők

Nálam ez a poszt az idősödő Maldini/Costacurta vagy Thiago Silva ide vagy oda (Baresiről is lemaradtam már), Nesta pozija lesz, míg világ a világ, hiszen a legszebb évei alatt játszotta el az olasz foci arculatát tökéletesen bemutató szonátát, elegánsan és hatékonyan.

A belső védők (középsővédők, centerhalfok, bár nem ugyanaz a kettő) kiemelt szerepe talán már nem vita tárgya a mai modern labdarúgásban, azaz nem elég, hogy magas, erős és okosan tudja lekönyökölni az ellent a szögleteknél. Mostanra ott tartunk, hogy nélkülözhetetlenek a támadások építéséhez, hovatovább – a kapushoz hasonlóan – tőlük indul a támadások java része a mai fociban, a hosszú labdák előnyeiről pedig ne is beszéljünk. Az előzőek azt is jelentik, hogy klasszikus erények mellett a technikai képzettség – esetleg tehetséggel párosítva – már ugyanannyit ér egy vizsgálatnál, amibe erősen bele tartozik az is, hogy mindkét láb magabiztos használata mostanra alapvető követelmény.

A bal oldali belső védők pozíciója szintén külön említést érdemel, hiszen mint a legutóbbi mercato pletyka-rovata is ezt vizionálta, egy ballábas belső védőre igazán rászorult már a Milan. Miért is?

Tekintettel arra, hogy bármennyire is kétlábas egy játékos, az erősebbik lábbal minden vizsgált mértékegységben (pl: adott időszakban végrehajtott passzok száma vs. ki nem kényszerített hiba / kikényszerített hiba stb.) kevesebb hibát fog elkövetni egységnyi idő alatt, ami nem feltétlenül egy mérkőzés, hanem sokkal inkább 10 meccs vagy egy teljes szezon. A nyilvánvalón (azaz azon, hogy a hibák láthatóak azonnal) „továbblépve” ugyanilyen fontos lett a progresszív passzok gyorsasága, vagyis inkább az, hogy egy passz van-e ahhoz elég pontos és gyors, hogy progresszívnek minősüljön? A kérdés költői, de a kapcsolat ott bújhat meg, hogy az erősebb lábammal valószínűleg pontosabb és (ami a progresszivitáshoz szükséges) erősebb/gyorsabb passzt fogok tudni adni a társamnak, amikor széltében-hosszában körbe passzoljuk a pályát és épp az üres területeket keressük az ellenfél védekező harmadában.

Továbbá itt egy hozzáértő gondolata is:

Csepregi György, a belga Leuven, magyar sportigazgatója:

„A belső védő esetében például meghatároztam, hogy legyen nagyjából 190 centiméter magas, és fusson 32-34 km/h-s sebességgel. A progresszív passzai hatékonysága ne legyen 65 százalék alatt, a labdaszerzési hatékonyság ne legyen 80 százalék alatt.” (https://bunteto.com/ha-a-magyar-klubok-nem-kapnak-eszbe-tartok-tole-hogy-tobb-el-fog-tunni-interju-csepregi-gyorggyel-a-belga-leuven-sportigazgatojaval)

  1. Védekezés
    • a. helyezkedés (terület és „légtér”)
    • b. védelem irányítása (társakkal való együttműködés, együtt-mozgás vezetése, egymás kisegítése, kommunikációs képességek)
    • c. szerelés (kockázatmentesen és szabályosan, fejjel-lábbal)
  2. Támadás
    • a. rövid passzok
    • b. indítások
    • c. labdakihozatal, belépés a támadásokba
    • d. fejjáték az ellenfél kapuja előtt
    • e. rúgótechnika és általános technikai képzettség
  3. Fizikai követelmények
    • a. gyorsaság és fordulékonyság
    • b. ütemérzék, szereléshez és a támadások indításához is,
    • c. súlypontemelkedés, ruganyosság
    • d. fizikai erő
  4. pszichés követelmények
    • a. agresszivitás, bátorság és határozottság, ütközések vállalása
    • b. koncentráló képesség, higgadtság, önuralom
    • c. áttekintő képesség – hogyan lát a pályán
    • d. irányítóképesség és előrelátás.
TOMORIabcde 
védekezés998 8,67
támadás876766,8
fizikai köv.99888,5
pszichés köv.96797,75
      7,93
THIAWabcde 
védekezés757 6,33
támadás545644,8
fizikai köv.76686,75
pszichés köv.55655,25
      5,78
PAVLOVICabcde 
védekezés679  7,33
támadás777967,2
fizikai köv.8999 8,75
pszichés köv.8877 7,5
      7,70
GABBIAabcde 
védekezés798  8
támadás867967,2
fizikai köv.7899 8,25
pszichés köv.8879 8
      7,86

Őszintén szólva biztosan tudnám tovább finomítani a számokat, súlyozni és összevetni a játékosok egyes értékeit egymással, de ezt végeláthatatlannak gondolom, így vitaindítónak küldöm, amit fentebb láthattok.

Ha tetszett a gondolatsor, küldd be Te is a kummantszekcióba, amit gondolsz, lehetőség szerint csak a táblázat vastagon szedett részeit, azaz a végeredményét egy-egy játékos elemzésének. Ha elegen leszünk, abból is készítünk egy átlagot és tovább léphetünk a középpályára.

Jó szórakozást!

Források:

Paunoch Péter: Bevezetés a scouting elméletébe – 2018.

MLSZ Elnöksége által létrehozott „Ad hoc Bizottság az utánpótlás képzés irányításának és az utánpótlás válogatottak vezetésének átalakítására”, Kovács Ferenc elnök vezetésével, és Kiss Baranyi Sándor MLSZ Egyesületi programvezető: UTÁNPÓTLÁS-NEVELÉSI KONCEPCIÓ Labdarúgó utánpótlás-nevelési rendszer kialakítása Magyarországon – 2014. május 15.